კვლევა საქართველოში ულტრამემარჯვენე ორგანიზაციების მობილიზაციის სტრატეგიებისა და რეკრუტირების მექანიზმების შესახებ
„Hedayah“-ს ცენტრი
მიმდინარე
აპრილი, 2024-სექტემბერი, 2024
პროექტის ძირითადი მიზანია ადგილობრივი და საერთაშორისო დაინტერესებული მხარეების ინფორმირება და წვლილის შეტანა მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პროგრამის შემუშავებაში, რომელიც მიემართება ულტრამემარჯვენე ექსტრემიზმის ზრდას საქართველოში. მოცემული პროექტის ფარგლებში CSD შეისწავლის რეგიონში ულტრამემარჯვენე ორგანიზაციების მობილიზაციის სტრატეგიებსა და რეკრუტირების მექანიზმებს.
კვლევის მიზნებია:
1.საქართველოში არსებული ულტრამემარჯვენე ჯგუფების კატეგორიზაცია მათი მაკროიდენტობის პროფილების მიხედვით და ჯგუფის სიღრმისეული ანალიზი თითოეული გამოვლენილი მაკროიდენტობის მიხედვით.
2.სხვადასხვა მაკროიდენტობის მქონე ორგანიზაციის „მობილიზაციისა და რეკრუტირების გზების“ იდენტიფიცირება და მათი პოტენციური წევრების დემოგრაფიული, სოციალური, ეკონომიკური, პოლიტიკური, რელიგიური და გენდერული პარამეტრების შესწავლა მათი მოწყვლადობის ძირეული მიზეზების დასადგენად.
3.საქართველოში ულტრამემარჯვენეების მობილიზაციისა და რეკრუტირების თითოეული პროცედურული კომპონენტის აღმოჩენა, განსაზღვრა და ანალიზი.
4.აიხსნას საქართველოში ულტრამემარჯვენე აქტორების მობილიზაციის სტრატეგიები და რეკრუტირების მექანიზმები, განისაზღვროს მათი შერჩევის რაციონალური საფუძველი და შეფასდეს მათი ეფექტურობა.
5.დონორ სააგენტოსა და CSD-ს ხელშეწყობა მტკიცებულებებზე დაფუძნებული, საქართველოში კონტექსტზე მორგებული ულტრამემარჯვენეების მობილიზაციისა და რეკრუტირების წინააღმდეგ ინტერვენციის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შექმნაში.

A Study of Mobilisation Strategies and Recruitment Mechanisms of Far-Right Organisations in Georgia
The project’s overall objective is to inform relevant local and international stakeholders and contribute to more evidence-based programming addressing the rise of far-right extremism in Georgia. Within the framework of this project CSD will explore the mobilization strategies and recruitment mechanisms of far-right organizations in the region.
The aims of the research are to:
1. Categorize existing far-right groups in Georgia by their macro-identity profiles and provide an in-depth case study analysis of a group per identified macro-identity.
2. Identify the "mobilization and recruitment pools" for organizations with different macro-identities and study potential affiliates' demographic, social, economic, political, religious, and gender parameters to detect the root causes of their vulnerability.
3. Detect, define, and analyze each procedural component of far-right mobilization and recruitment in Georgia.
4. Explain the mobilization strategies and recruitment mechanisms of far-right actors in Georgia, provide rationale for their selection, and assess their efficiency.
5. Assist the donor agency and CSD in building an evidence-based, context-tailored intervention strategy and action plan against far-right mobilization and recruitment in Georgia.