შეხვედრა სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აკადემიურ პერსონალსა და სტუდენტებთან
სტრატეგიის და განვითარების ცენტრის (CSD) და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრის (NCDC) თანამშრომლობით, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აკადემიურ პერსონალსა და სტუდენტებთან საინფორმაციო შეხვედრა ჩატარდა.
შეხვედრაზე, CSD-ის დირექტორის მოადგილემ, გოგიტა ღვედაშვილმა ისაუბრა პანდემიის პერიოდში გაჩენილი ინფოდემიის შესახებ, მიმოიხილა ზოგადად დეზინფორმაციისა და მისინფორმაციის ცნებები, მათი გავრცელებისა და ამ ფენომენებთან გამკლავების გზები. ასევე ისაუბრა კონკრეტულად კოვიდ-19 ვირუსთან და ვაქცინაციასთან დაკავშირებით ქვეყანაში გავრცელებული მითების და დეზინფორმაციის შესახებ.
შეხვედრის მეორე ნაწილს NCDC-ის ექსპერტები თეონა თოდუა და ნინო სარაშვილი უძღვებოდნენ. ჯანდაცვის სპეციალისტებმა შეხვედრის დიდი ნაწილი დაუთმეს კოვიდ-19-ისა და მისი საწინააღმდეგო ვაქცინის შესახებ ხშირად დასმულ შეკითხვებს. ასევე მიმოიხილეს კოვიდ-19-ის შესახებ მთავარი ფაქტები, ისაუბრეს საქართველოში და მსოფლიოში არსებულ ტენდენციებსა და პანდემიასთან გამკლავების საკითხებზე. შეხვედრის დასასრულს, მომხსენებლებმა ვაქცინის და ვირუსის შესახებ აუდიტორიისგან დასმულ შეკითხვებს უპასუხეს.
სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ვიზიტისას, ადგილობრივ პარტნიორებს გადაეცათ პროექტის ფარგლებში მომზადებული საინფორმაციო ბუკლეტები სომხურ და ქართულ ენებზე. ვაქცინაციის შესახებ ბუკლეტები სამცხე-ჯავახეთის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში გავრცელდება.
Შეხვედრა ჩატარდა პროექტის "ინფორმირებული არჩევანი პანდემიის წინააღმდეგ" ფარგლებში, რომელიც ფონდი ღია საზოგადოება საქართველოს მხარდაჭერით ხორციელდება.

MEETING WITH THE ACADEMIC STAFF AND STUDENTS OF SAMTSKHE-JAVAKHETI STATE UNIVERSITY
In collaboration with the National Center for Disease Control and Public Health (NCDC), CSD organized a face-to-face meeting with the academic staff and students of Samtskhe-Javakheti State University.
At the meeting, Gogita Ghvedashvili, Deputy Director of CSD talked about infodemics that emerged during the pandemic, reviewed the concepts of disinformation and misinformation in general, discussed the ways to spread them and to deal with these phenomena. He also spoke specifically about the myths and misinformation spread in the country about the Covid-19 virus and vaccination.
The second part of the meeting was conducted by Teona Todua and Nino Sarashvili, experts of NCDC. The health specialists focused on frequently asked questions about Covid-19 and vaccines. They also reviewed the main facts about Covid-19, talked about the current trends in Georgia and the world and the issues of dealing with the pandemic. The presentation was followed by Q&A session.
During the visit to the Samtskhe-Javakheti region, local partners were provided with information booklets in Georgian and Armenian prepared in the framework of the project. Vaccination booklets will be disseminated in various municipalities of Samtskhe-Javakheti.
The meeting was part of the project "Informed Choice Against Pandemic", which is implemented by CSD with the financial support of the Open Society Foundations since 2021.