პროექტის ძირითადი მიზანი იყო სოციალურად დაუცველი ჯგუფებისთვის "აწარმოე საქართველოში"-ს მიკრო სამეწარმეო საგრანტო (EG Micro Grant) პროგრამაში ხელმისაწვდომობისა და მონაწილეობის გაზრდა მუნიციპალურ ხელისუფლებაში, სოციალური მომსახურების სააგენტოსა და დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტოში ეფექტური საკომუნიკაციო არხების, რეფერალური მექანიზმებისა და მხარდაჭერის ინფრასტრუქტურის შექმნის გზით.
პროექტის სპეციფიური მიზნები მოიცავდა:
1.ეფექტური კომუნიკაციისა და თანამშრომლობის ხელშეწყობას EG-სა და შესაბამის დაინტერესებულ მხარეებს შორის, როგორიცაა მუნიციპალური ხელისუფლება, სოციალური მომსახურების სააგენტო და დასაქმების ხელშეწყობის სახელმწიფო სააგენტო.
2.საორიენტაციო სემინარების შემუშავებასა და განხორციელებას საშუალო პოზიციის წარმომადგენლებისთვის და გადაწყვეტილების მიმღებ პირთათვის შესაბამისი უწყებებიდან პროგრამის პრიორიტეტების და რეფერალური პროცესების განსახილველად და შესაბამისი კოორდინაციის მექანიზმის შესაქმნელად EG-ში ინფორმაციის გაცვლის გამარტივებისა და განაცხადის ხარისხის გასაუმჯობესებლად.
3.პროფესიონალური ქსელის შექმნას ადგილობრივი მმართველობის წარმომადგენლებთან შეხვედრისა და მხარდაჭერისთვის, მათ შორის ხშირად დასმულ კითხვებზე (FAQs) პასუხის გასაცემად და რეფერალური სისტემის შექმნას, ურთიერთგაგებისა და თანამშრომლობის გაუმჯობესების მიზნით.
4.სოციალურად დაუცველ ჯგუფებთან დაკავშირებულ საკითხებთან მიმართებით EG-ს შიდა შესაძლებლობების ზრდას შესაბამისი FAQs-ის შემუშავების, იურიდიულად დადასტურებული პასუხების მიწოდების, სოციალურად დაუცველ ჯგუფებზე მორგებული კომუნიკაციების სამოქმედო გეგმის შემუშავების მეშვეობითა და დაინტერესებული მხარეების მუნიციპალური საქმიანობის ხელახალი შეფასების შედეგად ეფექტური ურთიერთობის უზრუნველსაყოფად. პროექტი ასევე მოიცავდა საბოლოო ანგარიშში ყოვლისმომცველი ინფორმაციისა და მიღებული გაკვეთილების (lessons learned) ასახვას, რეკომენდაციების პაკეტსა და პრეზენტაციას სამომავლო პრაქტიკაზე ინფორმაციის მისაწოდებლად და სოციალურად დაუცველი ჯგუფებისგან შემოტანილი განაცხადების წახალისებისთვის.

Technical Backstopping of Enterprise Georgia Media Campaign to improve Access of Linguistic Minority Groups to the MSBSP
SDC-funded Rural SME Development Project
October, 2022- April, 2023
The primary goal of this project was to enhance access to and participation in the EG Micro Grant program for socially vulnerable groups by establishing effective communication channels, referral mechanisms, and support infrastructure within municipal authorities, the Social Service Agency, and the State Employment Support Agency.
1.Facilitate effective communication and collaboration between EG and relevant stakeholders, such as municipal authorities, the Social Service Agency, and the State Employment Support Agency.
2.Develop and implement orientation workshops for mid-level and decision-makers from the involved agencies to discuss program priorities, referral processes, and create a Coordination Mechanism within EG to streamline information exchange and improve application quality.
3.Establish a professional network through meetings with municipal representatives to provide support infrastructure, including FAQs, and build the referral system to enhance understanding and cooperation.
4.Enhance EG's internal capacity to address SVG-related inquiries by developing FAQs, providing legally proof responses, designing a Communications Action Plan tailored to SVG needs, and re-assessing the stakeholder municipal map to ensure effective outreach. Provide comprehensive information and lessons learned through a Final Report, Recommendations Package, and Presentation to inform future practices and encourage successful applications from socially vulnerable groups.