აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი
პროექტი მიზნად ისახავს გაზარდოს საქართველოს მედეგობა მასობრივი განადგურების იარაღის (WMD) გამოყენების წინააღმდეგ და გააუმჯობესოს ქვეყნის შესაძლებლობები ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების აღმოჩენისა და რეაგირების მიზნით.
საერთო ჯამში, პროექტმა გაზარდა ტექნიკური და ტაქტიკური შესაძლებლობები, ბენეფიციარები მოამზადა შესაბამისი სცენარებისთვის და გაზარდა მათი სტრატეგიული კომუნიკაციის უნარები ასეთ დროს საინფორმაციო გამოწვევების გადასაჭრელად.
ამ პროექტმა გააძლიერა საქართველოს შესაძლებლობები, რეაგირება მოახდინოს WMD-ის ასიმეტრიულ გამოყენებაზე, აამაღლა ადგილობრივი ცნობიერება გაუვრცელებლობის ნორმების შესახებ და ხაზი გაუსვა სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული მკვლელობების მზარდ საფრთხეს WMD-ის აგენტების გამოყენებით.

October, 2021 - October, 2022
This project sought to enhance Georgia’s resilience against using weapons of mass destruction (WMD) and to improve Georgia’s capabilities to detect and respond to chemical, biological, radiation, and nuclear threats.
Overall, the project boosted partner technical and tactical abilities, prepared them for corresponding scenarios, and increased their strategic communication skills to address the information dimension of this challenge.
This project enhanced Georgia’s capacity to respond to the asymmetric use of WMD, raised local awareness about non-proliferation norms, and highlighted the growing threat of state sponsored assassinations using hard-to-detect WMD agents.